Fotografia makro
Fotografia makro jest bez wątpienia jedną z dyscyplin fotograficznych, które najbardziej przyciągają naszą uwagę. Ten rodzaj fotografii jest w stanie podnieść niezauważony szczegół do kategorii sztuki. Gdzie to, co ukryte, niewidzialne, nagle ożywa na oczach fotografa i daje nam fascynujące obrazy.
Jak wyróżnia się fotografia makro?
Zdjęcie makro to takie, które ma współczynnik proporcji 1:1. Takie które odzwierciedla dokładny rozmiar tego, co jest fotografowane. Oznacza to, że jeśli na przykład oko owada mierzy 1 cm w rzeczywistości, to oko to będzie zajmowało dokładnie 1 cm czujnika.
Na czym powinienem się skupić przy robieniu zdjęć?
Prawidłowe ustawienie ostrości w makrofotografii jest niezbędne, ponieważ przy tak ograniczonej głębi ostrości, jest ona kluczem do podkreślenia centrum zainteresowania obrazu. U zwierząt i owadów należy skupić się na oku, chyba że z jakiegoś konkretnego powodu chcemy podkreślić jakąś inną część sceny. W kwiatach, teksturach, itd. należy skupić się na tym, gdzie chcemy skierować wzrok widza. Zazwyczaj dobrym pomysłem jest wykorzystanie zasady tercji do komponowania i skupienia się na tych elementach.
Powody dla których nie warto używać Photoshopa
Jaki jest najlepszy sposób eksponowania w makrofotografii?
Ideałem w każdym rodzaju fotografii jest upewnienie się, że światło nie zwodzi, co zdarza się bardziej niż nam się zazwyczaj wydaje. Dzieje się tak, ponieważ czujniki naszych kamer są zaprojektowane tak, aby mierzyć na neutralnym odcieniu szarości. Cokolwiek poza tym cieniem może oszukać czujnik.
Co mogę sfotografować?
Cóż, prawie wszystko co można sobie wyobrazić. Chociaż istnieją obrazy lub tematy nieodłącznie związane z fotografią makro. Oto kilka powtarzających się motywów w fotografii makro, od których można zacząć: insekty, małe gady, kwiaty, płatki śniegu, krople wody, monety, oczy, naturalne tekstury, krople olejowe
Fotografia makro wymaga jednak trochę cierpliwości przy fotografowaniu natury, łatwo jest spłoszyć mp. biedronkę.